Informace pro rodiče
Chystá se Váš potomek na podzim do školky? Přemýšlíte, co všechno by měl umět, ptáte se ostatních rodičů, ale stále si nejste úplně jistí? Anebo vám to připadá ještě daleko, a tak to zatím neřešíte? Jaké dovednosti jsou ale vlastně pro nástup do mateřské školy důležité a bez kterých se malý školáček neobejde?
Vstup dítěte do mateřské školy je velikým mezníkem jak pro dítě samotné, tak i pro Vás, pro rodiče. Svěřujete, mnohdy úplně poprvé, své dítě do péče někomu „cizímu“. A přejete si, aby Vaše dítě bylo ve školce šťastné a spokojené. Aby adaptace Vašeho dítěte byla nejen pro dítě, ale pro celou rodinu, co nejméně stresující, je vhodné, aby dítě zvládalo určité dovednosti.
- Vědět, jak se jmenuje
- Používání WC (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné; samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)
- Umytí a utření rukou
- Používání kapesníku
- Najezení lžící, pití z hrnečku a skleničky
- Obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně); s tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci.
- Znát své jméno a příjmení, poznat svou značku ve školce o Uklidit své věci, hračky
- Bez problémů chodit po schodech
Další požadavky
Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit).
Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny pedagogů a dalších dospělých osob v mateřské škole. Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.
Je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin, nebylo vybíravé a stravu neodmítalo. Pokud má Vaše dítě problémy s jídlem i v domácím prostředí, nelze očekávat, že se to ihned ve školce naučí. Nějaký pokrok lze u dítěte postřehnout, ale většinou je to až po delší době, někdy i až v následujícím školním roce pravidelného pobytu v prostředí mateřské školky. Pokud paní učitelky od rodičů zjistí, co nemá dítě rádo, tak s tím počítají. V naší mateřské škole se děti do jídla nenutí.
Co dělat, když se dítě nenaučí vše včas?
Možná se vám zdá, že nástup do školky je ještě daleko, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned. Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů zvládá, ale některé si třeba bude muset ještě osvojit či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím bude Vaše dítě ve větší pohodě, až začne navštěvovat školičku.
A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali? Určitě tím nijak netrapte sebe ani Vaše dítě. Ve snaze o zvládání potřebných dovedností a návyků ale nepolevujte.
Důležité je, aby se dítě do školky těšilo a nemělo ji hned od počátku spojenou s tím, že je nešika a že když se něco úplně nezvládá, tak ho tam nebudou chtít.
Hodně štěstí a hlavně trpělivosti.
Desatero pro snadnější adaptaci dítěte
- Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je, co se tam bude dít, jaké ho čekají radosti, ale že se mohou vyskytnout i těžkosti. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“.
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu dítěti s jistotou řekněte, že odcházíte, ale také ho ujistěte, že se vrátíte.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že je jediné, které neumí dojít na záchod nebo obléknout kalhoty.
- Ujistěte ho, že mu věříte, že nástup do školky zvládne a nikdy školkou nevyhrožujte. Dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat, ale neodcházejte narychlo nebo ve vzteku.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného. K překonání zábran z nového prostředí pomůže drobnost, která připomíná domov.
- Plňte své sliby, říkejte dětem pouze pravdu. Dítě lépe snáší větší zátěž než nejistotu.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů, ale přidá se i strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane.
- O možnostech adaptace dítěte si promluvte s učitelkou. Příliš dlouhý pobyt s dítětem ve školce nebo dlouhé loučení nebývá tím správným krokem. Dítě ale musí být ubezpečeno v tom, že je máte rádi, i když jste je dali do školky.
Nástup dítěte do školky bychom měli všichni vnímat jako mimořádnou událost a měli bychom si na dítě vyčlenit více času.
První dny dítěte v MŠ bývají někdy obtížné, a proto Vašemu dítěti nabízíme možnost postupné adaptace. Spočívá v postupném zapojovaní dítěte do režimu MŠ.
Osvědčil se nám následující postup:
1. den – přítomnost dítěte do dopolední svačinky
2. den – přítomnost dítěte do přípravy na pobyt venku včetně dopolední svačinky
3. a 4. den – přítomnost dítěte v MŠ celé dopoledne včetně oběda (bez odpoledního odpočinku).
Další dny po domluvě s pedagogy v souvislosti s rychlostí adaptace dítěte.
Rodič zůstává na telefonu. Pedagogové dítě stále pozorují, vyhodnocují situace a pokud se objeví úzkost, nezastavitelný pláč, telefonují rodiči a dohodnou další postup.
Adaptace každého dítěte je individuální. Některé dítě zvládá odloučení od rodičů velmi brzy a bez potíží, jiné potřebuje více času. Uvedené schema je pouze doporučující, u každého dítěte je možné nastavit individuální způsob i délku adaptace po konzultaci rodiče s učitelkou.
- Přezůvky s pevnou patou (podepsané) – papučky (ne pantofle, ne balerínky).
- Menší hrníček (dětská velikost), NE plastový, vhodný do myčky, na pitný režim během celého dne.
- Pyžamko a malou plyšovou hračku na spaní, která nevydává zvuk.
- Pohodlné oblečení do třídy, které se může ušpinit
- Náhradní oblečení – (pro případ potřeby – polití a jiné nehody) – podepsané, umístit do malé tašky nebo pytlíku v šatně. Mělo by obsahovat: náhradní spodní prádlo 2-3 ks, punčocháče/ponožky, tričko, tepláčky.
- Pohodlné oblečení a obutí na pobyt venku dle počasí – děti se na pobyt venku převlékají. (V létě nutná kšiltovka/klobouček, v zimě, prosíme, dávejte prstové rukavice jen těm dětem, které si je zvládnou nasadit bez cizí dopomoci, pro malé děti jsou vhodnější palčáky.)
- Hřebínek na rozčesání dlouhých vlasů
Co není vhodné nosit do školky
- Cenné věci: řetízky, hodinky
- Oblečení, které si nemohou děti zapnout či rozepnout samy např. knoflíky či šněrování na zádech, těsné výstřihy, které nejdou přetáhnout přes hlavu apod.